Biżuteria a urząd probierczy 0
Biżuteria a urząd probierczy

Próba, cecha, imiennik... Te oznaczenia są dobrze znane jubilerom, jednak dla laika mogą być niezbyt oczywiste.

Dobrze więc je poznać, aby przy zakupie biżuterii nie popełnić gafy.

 

 

Może zacznijmy od tego co na biżuterii srebrnej pojawia się najczęściej, a jest to znak imienny zwany imiennikiem.

Jest to indywidualny znak, pozwalający na identyfikację wytwórcy wyrobu z metalu szlachetnego lub podmiotu wprowadzającego do obrotu wyrób z metalu szlachetnego wytworzony poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Ten niewielki znaczek umieszcza się na każdym wyrobie z metali szlachetnych. Znak imienny, w porozumieniu z wnioskodawcą, ustala wyznaczony pracownik Wydziału Nadzoru Okręgowego Urzędu Probierczego. 

Naszą biżuterię sygnujemy znakiem EO* nadanym przez Urząd Probierczy w Krakowie. Wybijamy na każdym wyrobie imiennikiem lub grawerujemy go laserowo.

  

 

Kolejnym ważnym wyrażeniem jest próba.

Każdy metal szlachetny ma swoją próbę, czyli informację ile metalu szlachetnego znajduje w wyrobie w porównaniu z domieszkami. Najczęściej spotykaną próbą srebra jest 925 (oznacza to że 92,5% wyrobu stanowi srebro). Pierwiastki najczęściej dodawane w Polsce to najczęściej miedź, choć zdarza się też cynk i kadm. Taki stop zapewnia trwałość, elastyczność i odpowiednią twardość wyrobów, a przy tym srebro nie traci swej szlachetności i blasku. 

 

 

Innym wyrażeniem jest cecha.

I tu przechodzimy do poważnej sprawy. Cecha nadawana jest przez Urząd Probierczy i dotyczy wyrobów, w których waga srebra wynosi powyżej 5 gram. Warto dodatkowo zaznaczyć, że w tą wagę nie wliczamy kamieni, kryształków czy innych elementów, które nie są srebrne. Jak to wygląda od kuchni? Producent biżuterii wytwarza wyrób, przesyła go do Urzędu Probierczego, gdzie metal jest badany pod kontem składu oraz odpowiednio oznaczany i odsyłany do producenta. Po tym procesie może trafić do sprzedaży.

 

Obowiązujące cechy dla wyrobów srebrnych

cechy

 

To już wszystkie najważniejsze terminy. Ale mamy jeszcze jedną ważną uwagę. Producent podając wagę biżuterii określa ile gramów waży dany wyrób, a nie samo srebro użyte do jego wytworzenia, chyba że dany produkt nie zawiera kamieni, pereł, kryształów, sznureczków lub innych ozdobnych elementów. Warto więc dokładnie czytać opisy, które każdy producent jest zobowiązany umieszczać.

Życzymy udanych biżuteryjnych zakupów :)

J.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl